Bir devir kapanıyor

Türkiye’de seçimler oluyor, süreçler yaşanıyor, art arda reformlar yapılıyor; bir ülke baştan ayağa değişiyor.
Referanslar, meşruiyet kavramları yenileniyor, tabular yıkılıyor. Yasaklar özgürlüklerle yer değiştiriyor, ülkenin flu renkleri netleşiyor.
Üstelik bütün bunlar kansız, darbesiz ve şiddetsiz oluyor. Pek az demokrasinin yaşayabileceği muazzam değişim yine demokrasi içinde adım adım gerçekleşiyor.
Düşünün… 10 yıl önce fikri, siyaseti, eğitimi, tarzı, tavrı düşman ve yasak olan Ekmeleddin İhsanoğlu gibi bir isim bugün o yasağın kaynağı olan parti tarafından ülkenin bir numaralı koltuğuna aday gösteriliyor. Değişimi anlatmak için başka örneğe gerek var mı? 2008 yılında bile parti kapatma sebebi sayılan ne varsa bugün siyasetin en tartışmasız meşruiyet kaynakları haline gelmiştir.
Türkiye böyle değişti işte… Muhafazakar, yenilikçi, demokrat ve siyasi kadrolar, toplumsal dinamik, daha fazla temel hak ve özgürlükle değişmez zannedilen sistemi ustaca değiştirdi. Kemalist çelik çekirdek toplumun ürettiği yüksek ateş karşısında dayanamayıp eridi. Vesayet kurumları birer birer mağlup edilerek tarihe gömüldü. Asker ve sivil bürokrasinin rolü küçüldü, jüristokratik güçler bastırıldı, medya ve sermaye kuşatması yarıldı. Yani, milli irade üzerinde ortaklık iddia eden cümle vesayet unsuru zaman içinde hak ettiği yere gönderildi. Kürt meselesinden Alevi açılımına, başörtüsü yasağından kadın-çocuk ayrımcılığına kadar ne kadar problem alanı varsa hepsine el atıldı. Ya çözüm bulundu ya da geri dönülmez bir çözüm iradesi ilan edildi. Düşünün, gerginliğin en yoğun olduğu şu günlerde, seçime gidilirken bile Kürt meselesinde çözüm için birkaç yıl önce hayal bile edilemeyecek kanun çıkartılıyor.
Neden o gün Yeni Türkiye demiştik?
13 Eylül 2012 günü, yani referandumun ertesi sabahı ülkenin gelecek perspektifine Yeni Türkiye adını yakıştırmamız ve hatta bunu gazetenin sloganı ilan etmemiz bundandır. Halk iradesi tahakkuk etmişti ve o sayede vesayet geri dönmeye ve değişim geri dönüşsüz bir iradeyle sistemin kendisi olmaya başlamıştı. O günden sonra da daha yeni ve daha demokrat bir ülke yolunda yürüyüş devam etti…
Şimdi ise Yeni Türkiye’nin final sahnesi kuruluyor.
escort kayseri

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir